Obchody Dnia Samorządności

Dnia 21 marca w naszej szkole dla uczniów klas I – VI odbył się Dzień Samorządności pod hasłem  EURO 2012 – kibicujemy Fair Play.

W tym  dniu uczniowie:

• zaprezentowali uszyte przez siebie lalki przedstawiające zawodnika drużyny piłkarskiej z wylosowanego kraju, biorącego udział w EURO 2012;

• ubrani byli w kolorystyce wylosowanego kraju;

• przygotowali doping dla swoich drużyn i zaprezentowali go podczas rozgrywek sportowych;

• na zajęciach z wychowawcą rozwiązywali Quiz dotyczący podstawowej wiedzy o powyższych krajach oraz piłce nożnej, przygotowali  zasady kibicowania Fair Play w formie plastycznej lub pisemnej;

• przygotowali i sprzedawali potrawy wg  przepisów z danego kraju;

• przeprowadzony  został  także konkurs plastyczny oraz wybory Pani i Pana Wiosny wśród uczniów klas I – III.

Wyniki zawodów oraz pozostałych konkursów zostały przedstawione na stronie dla uczniów.

Sprawozdanie z Tygodnia Wolontariatu 05.12  - 09.12. 2011 r.

W dniach od 05 – 09 grudnia br. w naszej szkole odbywał się Tydzień Wolontariatu.

W pierwszym dniu uczniowie klas III – VI uczestniczyli w pokazie filmów dot. wolontariatu.

Zapoznali się z historią filantropii i dobroczynności, obejrzeli ciekawe reportaże  z  pracy  wolontariuszy,  zarówno  młodych,  jak  i  starszych, a nawet niepełnosprawnych fizycznie.

W kolejnym dniu rodzice –wolontariusze przebrani za Mikołaja rozdawali przygotowane wcześniej przez nich prezenty. Obdarowani zostali wszyscy uczniowie naszej szkoły.

W środę gościliśmy wolontariuszy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „AKWAAB” działającego przy Salezjańskim Zespole Szkół Publicznych „Don Bosko” w Świętochłowicach. Wraz z młodzieżą przybył ich opiekun – ksiądz Mirosław Niechwiej. Obejrzeliśmy zdjęcia i filmy ukazujące misje w Afryce. Można było również zobaczyć wystawę oryginalnych, afrykańskich przedmiotów przywiezionych przez wolontariuszy z misji.

W czwartek uczniowie klas V i VI uczestniczyli w spotkaniu  z lokalnymi liderami wolontariatu. Przybyli do nas, by dzielić się swoimi doświadczeniami  i  opowiedzieć o pracy wolontariusza : p. Irena Wydro, p. Zofia Bartkowska, p. Izabela Jajko, p. Dorota Fick  oraz p. Bartłomiej Roter.

Pani  Irena  Wydro  opowiedziała o swojej pracy w ochronce parafialnej, p. Zofia Bartkowska – o pracy ławnika sądowego. W świętochłowickim Stowarzyszeniu  Krwiodawców  aktywnie  działa  p.  Izabela  Jajko,  zaś p.  Dorota  Fick pomaga rozwiązywać problemy rodzicom borykającym się z trudnościami. P. Bartłomiej Roter – Wolonatariusz Roku 2010 – spełnia się     jako     komentator    sportowy    w    klubie    OSiR     „Skałka”    w Świętochłowicach.

W  ostatnim  dniu  Tygodnia  Wolontariatu  klasy  szóste uczestniczyły w warsztatach „ Chcesz pomagać – zostań wolontariuszem” prowadzonych przez p. Emilię Zabielską ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek”.

W tym samym dniu do naszej szkoły przybyli: przewodniczący Rady Miejskiej p. Marek Palka oraz wiceprzewodnicząca p. Gerda Król. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje Rada Miejska oraz  jakie są zadania radnych.

Na  zakończenie zostały ogłoszone wyniki trwających cały dzień konkursów: literackiego i plastycznego nt. „Pracy wolontariusza”.

Oto uczniowie, którzy zostali wyróżnieni :

- w konkursie literackim:            Dawid Warzecha – kl. V a

Aleksandra Ziemba – kl. V b

Mateusz Kaczyński  - kl. VI b

Wiktoria Hamerlik – kl. V d

- w konkursie plastycznym:         Patryk Grela – kl. V b

Paulina Olszówka – kl. V b

Daria Ziółkowska – kl. V b

Dominika Andruszewska – kl. V b

Jagoda Radzioch – kl. V b

Natalia Bartkowiak – kl V b

Agnieszka Kokoszka – kl. V b

Zuzanna Wilczek – kl. V b

Julia Plichta – kl. IV b

Nicola Pawlyta – kl. V d

Aleksandra Schmidt – kl. V d

Paulina Michalik – kl. V d

Adrianna Mateja – kl. V d

Barbara Gurgul – kl. V d.

Wyróżnione osoby otrzymały świąteczne upominki.

Wszystkim uczestnikom Tygodnia Wolontariatu serdecznie dziękujemy!

Jednym za uwagę, drugim za dzielenie się swoim doświadczeniem w pracy wolontariusza.

Gorąco zachęcamy do podejmowania działań dobroczynnych .

Pamiętajmy!

Wolontariat to coś, co tworzy człowieka, jest wartością niezbędną do życia.

Program Szkolnego Tygodnia Wolontariatu   (05.12 – 09.12.2011 r.)

I dzień (05.12) - pokaz filmów nt. wolontariatu dla uczniów klas IV-VI

II dzień (06.12) - Dzień Mikołajkowy -wolontariat rodziców

III dzień (07.12) - spotkanie z wolontariuszami ze Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych "Don Bosko" ze Świętochłowic ( klasy VI)

- debata szkolna z przedstawicielami Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego

IV dzień (08.12) - spotkanie z lokalnymi liderami wolontariatu ( klasy V i VI)

V dzień (09.12) - podsumowanie tygodnia wolontariatu z udziałem przewodniczącego i radnych Rady Miejskiej ze Świętochłowic, podsumowanie konkursów i wręczenie nagród.

W ciągu tygodnia przebiegać będą konkursy: plastyczny i literacki nt. "Pracy wolontariusza"

powrót do poprzedniej strony