Bezpieczna turystyka szkolna

Dnia 13.05.2009 r. uczniowie klas: 5d, 6a, 6c, 6d mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu prowadzonym przez prezesa PTTK w Chorzowie pana Mirosława Nawrockiego.
Podczas spotkania prowadzący poruszył istotne zagadnienia dotyczące tematu "Bezpiecznej turystyki szkolnej".
Uczniowie z zaciekawieniem słuchali rad i wskazówek doświadczonego przewodnika górskiego, który mówił jak właściwie przygotować się do wycieczki i bezpiecznie poruszać się po szlakach górskich.
Oto kilka ważnych rad i wskazówek:
1. Wybierając  się  na  wycieczkę zajrzyj do przewodników turystycznych i map.
2. Pamiętaj  o  podstawowym  wyposażeniu,  które  powinno znaleźć się w plecaku w czasie wycieczki w góry, są to: dokumenty i pieniądze, zegarek, kompas, okulary przeciwsłoneczne, czapka, apteczka, picie, prowiant (ilość jedzenia, jaką ze sobą zabierzesz zależy od długości wędrówki).
3. Przygotuj właściwy ubiór, który ułatwi ci wędrówkę (ubieraj się "na cebulkę"). Na łatwe ścieżki turystyczne wiodące terenem dolinnym włóż miękkie buty. Na skalne ścieżki załóż obuwie bardziej specjalistyczne zapewniające dobrą przyczepność podeszwy do skały.
4. Przed wyjściem w góry koniecznie sprawdź w telefonie, czy jest zapisany numer GOPR u
nr 985 lub nr 603 100 300 do górskich służb ratunkowych.

Uczniowie i nauczyciele obecni na prelekcji z pewnością wykorzystają rady i wskazówki pana Mirosława Nawrockiego przygotowując się do rajdu Jedynki, który już tuż, tuż.
Życzymy wszystkim udanej i bezpiecznej wędrówki!

Źródło: L. Nowak                                                          18.05.2009 r.