październik'2013

Festiwal Filmowy WATCH DOCS „Prawa Człowieka w Filmie”

Dnia 23 października br. uczniowie klas VI wybrali się wraz z pedagogiem szkolnym    p. E.  Konopką   na   Uniwersytet  Śląski  na  Wydział  Prawa  i Administracji, aby wziąć udział w 11 Objazdowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCSPrawa Człowieka w Filmie”.

Festiwal był współorganizowany przez Koło Naukowe Prawa Międzynarodowego Publicznego "Ius Gentium", działające na Uniwersytecie Śląskim.

WATCH DOCS to w chwili obecnej jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka.

Uczniowie  wzięli  udział w projekcji filmu „Bezpieczna przystań. Historie z życia małoletnich uchodźców".

Film  opowiadał  historie  pięciorga  bohaterów  w wieku od 10 do 17 lat, z   różnych   stron   świata   –  Afganistanu,  Erytrei,  Zimbabwe,  Iranu  i   „jednego  z  państw Eurazji”, powodach ich ucieczki z rodzinnego kraju i trudnościach adaptacyjnych w nowej ojczyźnie. Ich relacje, nagrane specjalnie na potrzeby tego projektu, zostały zilustrowane pięknymi animacjami w stylu dziecięcych rysunków. Po projekcji uczniowie wzięli udział w warsztatach dotyczących tolerancji i dyskryminacji.

Zostali również zaproszeni do udziału w festiwalu w przyszłym roku.

Źródło i foto: E. Konopka                                           24.10.2013 r.

PASOWANIE  NA  UCZNIA

Dnia 3 października 2013r. odbyło się PASOWANIE NA UCZNIA. Powitani przez prezydenta miasta Dawida Kostempskiego i panią dyrektor szkoły mgr Bogumiłę Jendrzejewską uczniowie klas pierwszych wykazali się umiejętnościami śpiewania, pięknego wygłaszania wierszy oraz liczenia i czytania prostych zdań. Podczas próby skoków na skakance pokazali swoją wysoką sprawnością fizyczną. Po pomyślnym zaliczeniu wszystkich prób złożyli uroczyste ślubowanie, po którym zostali pasowani przez prezydenta miasta Dawida Kostempskiego na uczniów SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR1 IM. MIŁOŚNIKÓW ZIEMI ŚLĄSKIEJ w Świętochłowicach i włączeni do pełnoprawnej społeczności uczniowskiej.

Po oficjalnych uroczystościach pierwszoklasiści rozeszli się do swoich klas, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek.

WSZYSTKIM  PIERWSZOKLASISTOM  ŻYCZYMY  WIELU  SUKCESÓW W  NAUCE  ORAZ  SAMYCH  RADOSNYCH  CHWIL W  NASZEJ  SZKOLE!

Źródło: B. Roter, foto: p. A. Migdoł, p. K. Mazur            06.10.2013 r.

ŚWIĘTOCHŁOWICKIE DOŻYNKI

W dniu 15 września odbyły się w naszym mieście dożynki. Obchody zainaugurowane zostały uroczystą mszą świętą w kościele św. Augustyn w Lipinach , w której uczestniczyli przedstawiciele władz miasta oraz mieszkańcy  Świętochłowic. Również nasza szkoła intensywnie włączyła się w obchody miejskie. Na mszy świętej naszą placówkę reprezentowała grupa uczniów ubrana w tradycyjne stroje śląskie, a po południu, na boisku „Naprzód Lipiny”- wśród dożynkowych wieńców- odbyły się występy. Na początku zatańczył nasz Szkolny Zespół Pieśni i Tańca PIAŚNIKI. Płynęła więc z głośnika muzyka Wojciecha Kilara (światowej sławy  kompozytora  śląskiego)  z  filmu  „Pan  Tadeusz”,  a  nasz zespół, z wielką gracją odtańczył Poloneza.

Źródło: M. Wylężek                                                    02.10.2013 r.

KONCERT MUZYCZNY

W  dniu 20 września  2013 roku odbył się pierwszy z cyklu szkolnych koncertów  w wykonaniu muzyków Filharmonii Śląskiej. Na koncercie usłyszeliśmy trzy instrumenty: skrzypce, flet i pianino. W pięknym wykonaniu artystów znalazły się następujące utwory: Koncert „Jesień” Antoniego Vivaldiego- włoskiego kompozytora barokowego, „Kujawiak”- Henryka Wieniawskiego, „Prząśniczka” Stanisława Moniuszki w wersji na flet oraz utwór „Kukułka” i „Walc”. Koncert podobał się uczniom, muzycy otrzymali wiele braw.

Źródło i foto: M. Wylężek                                            02.10.2013 r.

powrót do poprzedniej strony