listopad'2013  
 

 

 

  Postacie z bajek

  W środę, 13 listopada naszą szkołę opanowały postacie z bajek!

  Na korytarzach i w salach lekcyjnych można było spotkać niejedną Księżniczkę, Czerwonego Kapturka, Babę Jagę, Czarownicę lub Czarodzieja, Kota w Butach czy nawet mieszkańców indiańskich wiosek, np. Pocahontaz.

A to wszystko za sprawą konkursu na najciekawsze przebranie z okazji "DNIA BAJEK", który obchodzony był 5 listopada.

  Zaprosiliśmy  uczniów  klas  I-III,  aby  przebrali  się za wybraną postać z dowolnej bajki. Ale to nie wystarczyło! Każdy uczestnik musiał popisać się  również  znajomością  najważniejszych informacji z życia swej postaci i zaprezentować je przed zgromadzonym jury oraz szkolnymi rówieśnikami.

  Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce na małej sali gimnastycznej, gdzie wybrani przedstawiciele każdej z klas, walczyli o miejsca na podium. Wybór nie był łatwy, bo przebrania były przepiękne, jednak udało się wyłonić 3 wyróżnienia oraz 3 pierwsze miejsca:

  1. Czerwona Krwinka z bajki "Było sobie życie"

  2. Dziewczynka z zapałkami

  3. Myszka Mini

  Pozostali przebierańcy otrzymali słodkie upominki.


  Dziękujemy  za  zaangażowanie szczególnie rodzicom wszystkich dzieci, a także samym uczniom za chęć uczestniczenia w zabawie.

Organizatorem wydarzenia była Pani Joanna Goik - wychowawczyni klasy IIIb, której również dziękujemy za stworzenie w naszej szkole tak baśniowej atmosfery!

  Źródło i foto: M. Fick                                                 18.11.2013 r.

 

  Listopadowy koncert muzyczny

  Na listopadowy Koncert Filharmonii Śląskiej przyjechali do naszej szkoły artyści: sopran- Alina Urbańczyk, baryton- Adam Żaak, fortepian( pianino) –Lubov Nawrocka.

  Najpierw usłyszeliśmy Walca e- moll Fryderyka Chopina oraz urocze piosenki Karola Szymanowskiego do słów Kazimiery Iłłakowiczówny: "Trzmiel i żuczek", "Gil", "Prosiaczek". Po duecie wokalnym, wesołym "Tańcu kurcząt w skorupkach", usłyszeliśmy dowcipną Balladę o pchle. Na końcu koncertu  na „scenę” weszli  Papagena i Papageno  z opery "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza  Mozarta i z wielkim zaangażowaniem przy akompaniamencie fortepianu odśpiewali wyśmienity duet.

  Źródło: I. Kanclerz, foto: G. Sitarz                               18.11.2013 r.

 
  Zapraszamy do konkursu Doodle 4 Google 2013

  Hasło tegorocznego konkursu:

Mój pomysł na pomaganie innym

  "To już trzecia edycja konkursu Doodle 4 Google. Zapraszamy młodych artystów, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów do kreatywnej zabawy z logo. Zwycięska praca zastąpi logo Google na stronie głównej wyszukiwarki 12 stycznia 2014 r., w dniu 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

  Do wygrania stypendium na rozwój artystyczny w wysokości 15 000 złotych dla laureata oraz grant technologiczny 25 000 złotych dla jego szkoły".

 

  Szczegółowych  informacji  udzielają  p.  Klaudia Czyżewska-Knap oraz p. Grzegorz Sitarz.

  Prace przyjmujemy w nieprzekraczalnym terminie do 26 listopada br.

więcej...

 

  II Bal Wszystkich Świętych

  31 października, w czwartek wszystkie klasy I - III wzięły udział w II Balu Wszystkich Świętych.

Chcemy w ten sposób zachęcić dzieci do tego, aby w inny - chrześcijański, wartościowy sposób spędzały dzień coraz częściej obchodzony jako Halloween. Jednocześnie jest to świetna okazja, by uświadamiać dzieci, że każde z nich może zostać świętym.
  Podczas  II  Balu Wszystkich Świętych naszych uczniów odwiedzili Zosia i Franek - przyjaciele z nieba, którzy opowiadali dzieciom o małych -wielkich świętych, czyli ich rówieśnikach, którzy w mimo młodego wieku dostali się do Nieba.

Po rozmowach i wspólnym śpiewie, na każdą klasę czekało zadanie - dzieci rysowały siebie jako świętych. Z tych rysunków w klasach powstawał wspólny portret. W ten sposób dzieci na co dzień mogą przypominać sobie o tym, że i one mogą być świętymi.
  Podobnie jak w roku ubiegłym wszyscy chętni mogli przebrać się za postacie z Biblii oraz postacie dowolnych świętych. I tego roku nie zabrakło ciekawych pomysłów i zaangażowania! Każda osoba przebrana za świętego została wyróżniona MEDALEM ŚWIĘTEGO.  Pozostali uczestnicy balu  otrzymali  także  słodki upominek - SMS od Świętego, czyli cukierek z karteczką i dobrym słowem.


  Mamy  nadzieję,  że  Bal  Wszystkich  Świętych  na  stałe  wpisze  się  w kalendarz szkolnych wydarzeń.

  Organizatorami wydarzenia byli: P. Marta Fick, P. Dorota Folkert oraz

ks. Grzegorz Kwiecień.

  Źródło: M. Fick                                                         18.11.2013 r.

 

  Wręczenie orderów Kawalerom „Złotego Serca”

  Dnia 6 października 2013 roku (niedziela) podsumowaliśmy Tydzień Wychowania.

  Po raz trzeci Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Parafia Najśw. Serca Pana Jezusa w Piaśnikach organizują konkurs, podkreślając potrzebę promowania u dzieci wartości ponadczasowych (kultura słowa, zachowanie, kultura osobista) według których należy żyć w dzisiejszym świecie. W tym roku z każdej klasy zostali wybrani uczniowie, u których od ostatniego roku, w szczególny sposób zauważono postępy w kwestii poprawy zachowania w szkole, kościele, na podwórku oraz w domu.

Po niedzielnej Mszy św. Pani dyrektor SP 1 mgr Bogumiła Jendrzejewska oraz ks. Proboszcz Marek Kotyczka wręczyli tym dzieciom pamiątkowe dyplomy oraz ordery Kawalerów „Złotego Serca”.

  Listę laureatów można zobaczyć tutaj.

  Źródło i foto: ks. G. Kwiecień                                       29.10.2013 r.

 

  Tydzień Misyjny

  W niedzielę 20 października rozpoczął się Tydzień Misyjny, podczas którego mogliśmy zaczerpnąć wielu ważnych i ciekawych informacji dotyczących tej tematyki. A wszystko dzięki osobie ojca Franciszka, werbisty, pochodzącego z Filipin.

  Przez pięć dni uczniowie wszystkich klas spotykali się z ojcem Franciszkiem, który przybliżał im nie tylko to, na czym polega posługa misjonarza, ale również dzielił się swoimi barwnymi historiami z życia w Indonezji. Z zaciekawieniem przyglądali się zdjęciom i filmom przedstawiającym codzienność Filipińczyków. Mogli porównać realia życia ich rówieśników do tych, w których żyją sami, co niejednokrotnie zapierało dech i rodziło mnóstwo pytań. Wszystko opatrzone było pięknymi i bardzo radosnymi komentarzami naszego gościa i wzbudzało w uczniach wiele pozytywnych emocji. Jednym z największych zaskoczeń i jednocześnie atrakcji była możliwość przebrania się w oryginalne stroje, uszyte własnoręcznie przez mamę ojca Franciszka – takiej okazji nie można było przegapić! Zarówno w salach jak i na korytarzach dało się słyszeć wspólny śpiew poznanych piosenek w języku indonezyjskim.

  Z osobą misjonarza spotykaliśmy się także w kościele, gdzie głosił kazania dla dzieci. Szczególnym wydarzeniem był czwartkowy różaniec, który został odmówiony w 5 językach.

  Ten niezwykły tydzień, był prawdziwie misyjnym tygodniem. Osoba ojca Franciszka, jego radosne usposobienie i otwartość na każdego człowieka były cudownym przykładem tego, że wypełniając swoje powołanie i służąc drugiemu człowiekowi można być szczęśliwym … niezależnie od tego, jak wiele w życiu trzeba poświęcić.

  Źródło i foto: M. Fick                                               29.10.2013 r.

 

powrót do poprzedniej strony