Październik'2008  

  V Potyczki Rodzinne

   Dnia 11 października 2008 r. odbyły się V Potyczki Rodzinne. Do zabawy przystąpiło 19 rodzin. Rywalizacja sportowa odbywała się w miłej atmosferze. Wszystkim uczestnikom zabawy towarzyszył dobry humor. Zwycięzcami tegorocznej edycji została rodzina Borowieckich.

Drugie miejsce przypadło rodzinie  Witek, a trzecie rodzinie Brach. Wszyscy uczestnicy potyczek otrzymali pamiątkowe dyplomy  oraz nagrody sponsorowane przez Radę Rodziców SP 1 i radnego pana Wojciecha Przetacznika.  Dodatkową nagrodą dla pierwszych trzech rodzin była bezpłatna godzina na basenie sponsorowana przez kierownika tego obiektu pana Damiana Janaszke. Dziękujemy wszystkim uczestnikom zabawy za aktywny udział i walkę fair play, a panu R. Pysznemu za przygotowanie, prowadzenie i sędziowanie zawodów sportowych.

Źródło: M. Głowacka                                                                           05.11.2008 r.
 

 Czwarty "Dzień gryzonia"

   25 października odbył się w naszej szkole długo oczekiwany przez wszystkich DZIEŃ GRYZONIA. Wystawa zwierzaków odbyła się już po raz czwarty, tym razem na małej sali gimnastycznej. Mogliśmy podziwiać aż 41 wspaniałych „futrzaków” prezentowanych przez swoich właścicieli. Wśród  nich  były  chomiki,  świnki  morskie, koszatniczki, szczurki, myszy i szynszyle oraz   króliczki i jedna fretka. Zwiedzający mogli oddać swój głos na jednego, najsympatyczniejszego ich zdaniem zwierzaka. Zwyciężyła fretka o imieniu Maciuś, której właścicielką jest Klaudia Krawczyk z klasy IIb.

  Wystawie zwierząt towarzyszyła wystawa prac plastycznych „Świat gryzoni”.

Uczniowie wykonali prace różnymi technikami.

Pierwsze miejsce zajął Daniel Głowacki z klasy IVa, miejsce drugie Michał Knap z klasy Vd, miejsce trzecie Martyna Gruszka z klasy IVa.

Do zobaczenia za rok!!!

Źródło: B. Kołodziej                                                                           29.10.2008 r. 

 

 Międzynarodowy Konkurs Informatyczny "BÓBR"

  W dniu jutrzejszym, tj. 24 października (piątek) o godzinie 12:00 grupa 10 uczniów naszej szkoły (3 uczniów klas 4-tych, 3 uczniów klas 5-tych oraz 4 uczniów klas 6-tych) spróbuje swoich sił w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym „BÓBR”.

  Dzisiaj ok. godz. 14-tej zakończono bardzo wnikliwą selekcję reprezentantów naszej szkoły i wygląda ona następująco:

 

Klasy 6-te:

Kamil            AUGUSTYNIAK

Damian         CICHY

Paweł           DONNERSTAG

Sebastian      GORGOŃ

 

Klasy 5-te:

Michał           OSADNIK

Aleksandra     WOJCIECHOWSKA

Kamil            WÓJCICKI

 

Klasy 4-te:

Artur            CIOŁKIEWICZ

Arkadiusz      REDA

Piotr            SZOLC

 

  O wynikach naszych reprezentantów poinformujemy niezwłocznie po uzyskaniu jakichkolwiek informacji od organizatora konkursu.

 

  Naszej „10-ce” życzymy powodzenia w Konkursie oraz „połamania klawiatur”… J

 

O Konkursie słów kilka…

Bóbr to nazwa powołanego do życia w 2004 roku na Litwie międzynarodowego konkursu z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej.

Zasady konkursu są podobne do zasad bardzo popularnego w szkołach konkursu matematycznego Kangur (w konkursie Kangur bierze udział w Polsce blisko 400 tys. uczniów).

Konkurs Bóbr obejmuje swoim zasięgiem uczniów we wszystkich typach szkół i jest już organizowany w wielu krajach. Udział w III Konkursie Bóbr w Polsce nie jest związany z żadna opłatą, w przyszłości jednak nie wyklucza się wprowadzenia opłat na wzór innych konkursów, takich jak Kangur.

Cele konkursu

Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.

W szczególności konkurs ma na celu:

  • zwiększenie  zaangażowania  uczniów  w  stosowaniu  komputerów  i technologii informacyjnej podczas poznawania różnych dziedzin od samego początku pobytu w szkole,
  • przyczynianie się do rozwoju i kształtowania twórczego podejścia przy zdobywania wiedzy i umiejętności,
  • stwarzanie   okazji   do   wymiany  doświadczeń  między   uczniami  i nauczycielami z różnych szkół w różnych krajach,
  • sprzyjanie wyrównywaniu szans stosowania tej technologii w grupach dziewcząt i chłopców posiadających dostęp do komputerów, jak i nie mających takiego dostępu,
  • zachęcanie uczniów do zdobywania umiejętności potrzebnych w ich życiu osobistym i w przyszłej pracy zawodowej.

Posługiwanie się technologią niesie w sobie wiele ważnych aspektów poznawczych, społecznych i kulturowych. W konkursie mocno akcentowane są elementy międzykulturowe i europejskie.

Zadania konkursowe

Charakter zadań konkursowych ma duży wpływ na zainteresowanie konkursem. Pytania testowe w konkursie Bóbr są na ogół związane z posługiwaniem się komputerem i jego oprogramowaniem przy rozwiązywaniu różnych sytuacji i problemów, pochodzących z różnych zastosowań i przedmiotów nauczania takich jak: język ojczysty, język obcy, geografia, historia, sztuka, technika i oczywiście matematyka. Niektóre pytania dotyczą budowy komputerów, inne oprogramowania użytkowego. Pytania często związane są również z kulturą i językiem. Wiele pytań umożliwia uczniom wykazanie się umiejętnością algorytmicznego myślenia.

Zadania są testowe. Należy wybrać jedną lub więcej poprawnych odpowiedzi spośród czterech możliwych.

Źródło: G. Sitarz                                                                               23.10.2008 r. 

 

Pasowanie na ucznia

  W dniu 3 października w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na ucznia” dzieci klas pierwszych.

Przedstawiciele klas : Ia, Ib i Ic wykazali się wiedzą i sprawnością, podczas wykonywania prób w następujących kategoriach:

Ø         czytanie

      liczenie

Ø         przeciąganie szarfy

Ø         rozwiązywanie zagadek

Ø         układanie puzzli.

Ze wszystkich prób uczniowie wyszli zwycięsko.

Następnie pani dyrektor Bogumiła Jendrzejewska po uroczystym ślubowaniu pasowała wszystkie dzieci na uczniów naszej szkoły. Pierwszaki otrzymały dyplomy upamiętniające tę doniosłą chwilę.

Po oficjalnej części uczniowie  wraz z wychowawcami udali się do klas, gdzie czekały na nich drobne upominki oraz poczęstunek.

Źródło: B. Kapłańska                                                                        20.10.2008 r. 

 

Zwycięzcy wyłonieni!

  17 października rozstrzygnięto szkolny konkurs na scenariusz do 3 części musicalu „High School Musical 3-ostatnia klasa”.

Z  tym  niełatwym literacko zadaniem najlepiej poradziła sobie uczennica kl. 4a Edyta Katerniok, która otrzymała nagrodę główną - dwuosobowe zaproszenie   na   przedpremierowy   pokaz  filmu  do  Ciemna  City  w Katowicach, który będzie miał miejsce w najbliższy czwartek tj. 23.10. o godz. 18:00.

  Jury postanowiło nagrodzić pozostałych, odważnych i pracowitych uczestników turnieju plakatami z autografami głównych bohaterów filmu.

  Są nimi:

            Agata Juretko       z kl. 4b

            Jakub Świętek       z kl. 5a

            Oliwia Szymońska  z kl. 4a

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym oraz dziękujemy za udział w zabawie.

                                              

                                                                           Jury

                                                                     mgr I. Kulig

                                                                     mgr M. Ziemba

Źródło: M. Ziemba                                                                             20.10.2008 r. 

 
Jesienne muzykowanie w SP1…..

  Tradycją naszej szkoły stały się koncerty muzyczne z udziałem profesjonalnych artystów Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

  17  października  wszystkie  klasy  VI  miały  przyjemność uczestniczyć w pierwszej w tym roku szkolnym tego typu imprezie pt. „Muzyka barokowa”.   Całość   spotkania   poprowadziła    p.    Jolanta   Szmit,   a wykonawcami byli: p. I. Witwicka (wokal sopran), p. H. Holeksa (klawisze /organy) oraz p. G. Stel (klarnet).

  Podczas godzinnego koncertu obecni mogli wysłuchać utworów włoskiego kompozytora G. De Luki, a także kompozycji J. S. Bacha, J. F. Hendla. Występy muzyczne przeplatały się z krótkimi wykładami na temat charakteru muzyki barokowej, jej niezwykłości i barwności. Na zakończenie spotkania uczniowie nagrodzili artystów brawami i kwiatami.

  Kolejny koncert już za miesiąc!

Źródło: M. Ziemba  Foto: K.Morawiec                                                  17.10.2008 r. 

 

  Akcja "Stop 18" !

  Szkoła Podstawowa nr1 we współpracy z Strażą Miejską z Świętochłowic podjęła działania w ramach ogólnopolskiego programu STOP 18.

  Dnia   25.09.2008r.  odbyło   się   spotkanie   uczniów  klas  szóstych  z funkcjonariuszami Straży Miejskiej ze Świętochłowic. Prelekcję poprowadzili: komendant Straży Miejskiej p. Jacek Hawranek i jego zastępca p. Andrzej Dansczyk.

  Tematem spotkania było zapobieganie zjawisku palenia papierosów wśród nieletnich, problem zażywania narkotyków.

Prowadzący uświadamiali uczniów, że palenie tytoniu uzależnia i wywołuje poważne   choroby.   Zwrócili   również  uwagę  na  niezależne  myślenie  i   opieranie   się   presji   ze   strony  rówieśników.  Uczyli  asertywności  i umiejętności podejmowania samodzielnych decyzji. Uczestnicy spotkania otrzymali broszurę dla rodziców na temat "Jak uchronić twoje dziecko przed paleniem".

  Kolejnym  etapem  akcji  było stworzenie specjalnego patrolu złożonego z delegacji uczniów klas szóstych (Daria Dylong, Mateusz Bulanda, Marcin Kłosek), którzy w asyście funkcjonariuszy Straży Miejskiej mł. insp. Rafała Skrzypczaka i mł.insp. Mariusza Żeleznego oraz nauczycielki  Lucyny Nowak  dnia 26.09.2008 r. odwiedzili niektóre punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Rozdawano sprzedawcom ulotki i naklejki informacyjne. Akcją objęte zostały  wybrane sklepy i kioski w pobliżu szkoły, na terenie Chropaczowa i w centrum naszego miasta.

Wszyscy sprzedawcy deklarowali współpracę, a na dowód tego umieszczali  naklejki informacyjne w widocznych miejscach.

 

Źródło: L. Nowak                                                                               01.10.2008 r. 

 

powrót do poprzedniej strony